BAL NIEPODLEGŁOŚCI

BAL NIEPODLEGŁOŚCI
13 października 2019 Aktualności

13 października 5 par ze Stowarzyszenia wzięło udział w Balu Niepodległościowym, który odbył się w Chmielniku. To taneczne wydarzenie miało podwójny wydźwięk: uroczyście otwierało oddany po generalnym remoncie budynek Domu Ludowego w Chmielniku i jednocześnie było podsumowaniem projektu „Jak się Tobie pokłonić Polsko?” realizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Bal w Chmielniku był nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji organizowania wyjątkowych bali z okazji ważnych świąt państwowych, która sięga okresu międzywojennego.

Przybyłych gości powitali organizatorzy balu: Wójt Gminy Chmielnik pan Krzysztof Grad i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz.
Kolejnym ważnym punktem tego wydarzenia było uroczyste przecięcie wstęgi oddanie do użytku dla społeczności lokalnej budynku domu ludowego, w który będzie się mieścić Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego. W akcie przekazania udział wzięli: Wójt Gminy pan Krzysztof Grad, wicedyrektor Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego pan Damian Kosiarski, przewodnicząca Rady Gminy Chmielnik pani Małgorzata Drążek i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz.
I to był moment przełomowy, od którego rozpoczęło się właściwe świętowanie i oddanie hołdu Niepodległej. Ale cóż to byłby za bal bez tańca narodowego jakim jest Polonez. Na balu również go nie zabrakło.  Na dźwięk poloneza autorstwa Wojciecha Kilara goście utworzyli długi korowód, w którym byli także przedstawiciele młodzieży, prezentujący się tego wieczoru w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego.

Po takim wstępie nieodzowny był szampan i toast wzniesiony przez gości za Polskę, za jej wolność, za jej bezpieczeństwo i za jej przyszłość.  Podniosły charakter tego spotkania podkreśliło również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które w naszej tradycji stanowią muzyczny pomnik dla bohaterstwa polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. Ostatnim elementem nawiązującym do świętowania niepodległości był okolicznościowy, biało-czerwony tort. tych uroczystych i podniosłych momentach uczestnicy balu mogli dać wyraz swojej radości na parkiecie, na którym rozbrzmiewała muzyka taneczna w wykonaniu zespołu Kwarta Czyste?y Brzozowa. Repertuar grupy wpisywał się doskonale w to wydarzenie, ponieważ muzycy zaproponowali utwory grane na parkietach świata w ostatnim stuleciu.